دوشنبه , 23 تیر 1399
آموزش وردپرس

مسجد شش ناو؛ اثری ماندگار از قرن سوم هجری.

یکی از قدیمی ترین مساجد کشور که به گفته برخی ها آن را را می توان اولین مسجد تفرش که هم اکنون نیز برپا است،مسجد شش ناو است .

این مسجد که یکی از مهمترین آثار معماری دوران سلجوقیان در ایران، به قرن سوم هجری قمری یعنی زمان امام حسن عسگری(ع) می رسد .

نام شش ناو از شش ناودانی گرفته شده که آب قنات شش ناو را که از داخل این ناودانها عبور می کرده به شش قسمت مساوی تقسیم نموده و به محله های مختلف تفرش جاری می شده است.

مجموعه مسجد از یک مناره آجری بسیار قدیمی به ارتفاع حدود 20 متر و قطر 3 متر گنبد بزرگی به ارتفاع حدود 15 متر و قطر 16 متر، دو شبستان، ایوان، صحن، قنات، چند حجره و حسینیه تشکیل شده است.

کاشیکاری و مقرنس کاری های سقف و دیواره ایوان مسجد یکی از شاهکارهای مهم معماری سلجوقی در استان مرکزی می باشد.

برای ورود به صحن مسجد بایستی از داخل تکیه بزرگی گذشت که حدود 300 متر مربع مساحت دارد. این تکیه در دو طبقه با سقف و ستون های چوبی احداث شده است. طبقه همکف برای استفاده آقایان و طبقه دوم که دور تا دور تکیه را در بر گرفته ، برای بانوان در مراسم عزاداری مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 1277 هجری قمری ایوانی آجری با مقرنسهای گچی در جنب شبستان احداث شده که بانی آن محمد ابراهیم بن عباس می باشد. درهای ورودی به داخل شبستان در این ایوان تعبیه شده است. این مسجد در تاریخ 19/5/1379 به شماره 2771 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مجموعه مسجد از يک مناره آجري بسيار قديمي به ارتفاع حدود 20متر و قطر سه متر، گنبد بزرگي به ارتفاع حدود 15متر و قطر16متر، دو شبستان، ايوان، صحن، قنات و چند حجره و حسينيه تشکيل شده‌است.

مسجد جامع شش ناو در روزگار قاجار علاوه برمحل برگزاري نماز جمعه يکي از حوزه هاي مهم تدريس علوم ديني نيز به شمار مي رفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.