دوشنبه , 23 تیر 1399
آموزش وردپرس

برگزاری دوره های آموزشی تبلیغ ویژه ائمه جماعات.

حجت الاسلام بابادایی سامانی،معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان تهران با اشاره به برنامه های آموزشی و تبلیغی حوزه برای ائمه جماعات و روحانیون به خبرنگار مسجد و کانون های مساجد گفت: دوره آموزشی تبلیغ برای ائمه جماعات مساجد به صورت نیمه حضوری برگزار می شود. در همین راستا ۲۸۰ نفر از ائمه جماعات اواخر سال 94 در آزمون تبلیغ شرکت کردند و از میان شرکت کنندگان افرادی که حائز رتبه برتر شدند، می توانند برای ادامه تحصیل در این  رشته اقدام کنند. علاوه بر آن بر اساس تفاهم نامه همکاری که میان مرکز حوزه علمیه با دستگاههای مختلف به امضا رسیده، بنا شده است که برای روحانیون و طلاب دستگاهها برنامه آموزشی برگزار شود، زیرا که مبنای حوزه علمیه بر این اساس است که همه روحانیون  شاغل از آموزش های تخصصی تبلیغ بهره شوند و مهارت کاری آنها در این زمینه افزایش یابد تا اثربخشی کاری آنها بیشتر شود.

معاون تبلیغ و آموزش‌های کاربردی حوزه علمیه استان تهران به زمینه های گسترش همکاری ها میان حوزه علمیه و  مرکز رسیدگی به امور مساجد اشاره و  بیان کرد: گسترش همکاری ها میان این دو نهاد در زمینه تبادل اطلاعات و استفاده از ظرفیت های مشترک دو نهاد است و برگزاری دوره های آموزشی برای روحانیون و ائمه جماعات در راستای ارتقای توانمندی تبلیغی ائمه جماعات برگزار می شود، تا آنها با روش های تبلیغ و مباحثی که در عرصه تبلیغ و اداره مسجد نیاز است، آشنا شوند و آشنایی نسبی با مباحث تخصصی و کاربردی پیدا کنند. علاوه بر اینها مرکز رسیدگی به امور مساجد بتواند برای جذب امام جماعت برای مساجد از ظرفیت های حوزه های علمیه  استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه با گسترش همکاری ها میان حوزه علمیه و مرکز رسیدگی به امور مساجد، از پس، بنا است دوره آموزشی برای برای ائمه جماعات برگزار شود، ادامه داد: مرکز مدیریت حوزه تا پیش از این تنها برای مبلغین تحت پوشش خود دوره آموزشی برگزار می کرد و چنین دورهایی برای ائمه جماعات برگزار نشده است و دوره های آموزشی برای ائمه جماعات تنها از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار می شد. اما با گسترش همکاری ها، حوزه علمیه در زمینه حمایت های محتوایی، تامین استاد و همچنین امام جماعت برای مساجد با مرکز رسیدگی به امور مساجد همکاری خواهد داشت.

وی با اشاره به شاخصه های امام جماعت موفق گفت: تهذیب، سعه صدر، خود ساختگی، داشتن اخلاق، حضور پر رنگ در مسجد از ویژگی های امام موفق است. به اعتقاد ما شاخص کار امام جماعت تنها اقامه نماز جماعت نباید باشد، بلکه باید به فعالیت های فرهنگی و تبلیغی و اجتماعی مسجد هم نظارت داشته باشد. علاوه بر آن توجه به اقشار کودک و نوجوان، بررسی آسیب های اجتماعی منطقه،تعامل با نهادها و تشکل های مرتبط  منطقه می تواند در تاثیرگذاری بیشتر امام جماعت در منطقه و محل اثرگذار باشد و امام جماعت با این تدابیر می تواند مسجد را به مسجدی فعال، پویا، جوان گرا تبدیل کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.