جمعه , 9 آبان 1399
آموزش وردپرس

نگاهی به بازی ضد ایرانی انقلاب 1979

بازی انقلاب 1979


نگاهی به بازی ضد ایرانی انقلاب 1979   


بازی انقلاب 1979 به حوادث دوران سرنگونی شاه و همچنین گروگان‌گیری و تسخیر سفارت آمریکا می‌پردازد. این بازی  بر اساس مشاهدات یک شخصیت طراحی شده. در طراحی نهایی، این بازی برای تبلت ها و پلتفرم‌های قابل حمله ساخته شده است.داستان بازی درباره‌ی جوانی تهرانی به نام «رضا» است که بدون هیچ ایده‌ی سیاسی و تحت تأثیر جوّ حاکم، وارد جریان مبارزه برای سرنگونی رژیم

شاه می‌شود. پس از خیانت نیروهای انقلابی به او، رضا تصمیم می‌گیرد به طور مخفیانه در مأموریت «چنگال عقاب» شرکت کند. این مأموریت را نیروهای آمریکایی برای آزادسازی کارکنان سفارت آمریکا طراحی کرده‌اند.

نوید خوانساری طراح این بازی، در مصاحبه‌ای عنوان کرده است که قصد دارد به مسائلی مانند حجاب، نظارت و سانسور در ایران بپردازد. او می‌گوید در این بازی نشان می‌دهیم که چگونه یک فرد می‌تواند فریب بخورد، به یک فرد تندروی ضد آمریکایی تبدیل شود و به مبارزه با شاه بپردازد. او در ساخت این بازی از افرادی مانند «فرشاد فرحت» (از عوامل ساخت فیلم آرگو) و «نوید نگهبان» (بازیگر فصل سوم سریال سرزمین مادری) به عنوان صداپیشه استفاده کرده است.
بازی انقلاب 1979 در بستر حوادث و رویدادهای اوایل انقلاب اسلامی ایران، تسخیر لانه جاسوسی، دستگیری اعضای سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام و مأموریت آزاد سازی افراد دستگیر شده توسط نیروهای آمریکایی می‌گذرد.

نوید خوانساری

ساخت این بازی را شرکت آمریکایی ( lnkStories ) کلید زده که مؤسس و مدیر عامل آن شخصی ایرانی به نام نوید خوانساری است. خوانساری که اکنون 41 سال سن دارد، تا 10 سالگی در ایران زندگی کرده و بعد از انقلاب اسلامی به همراه خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرده است. وی یکی از سازندگان و طراحان اصلی بازی (GTA) نیز بوده است.
خوانساری می‌گوید:

«نگاه واقع بینانه‌ای به آن‌چه که در حال وقوع بود نداشتم. برای یک پسر بچه‌ی ده ساله، مشاهده‌ی ماشین‌های نظامی که خیابان‌ها را بالا و پایین می‌کنند و نیز تماشای سیل جمعیتی از مردم که یک منطقه را به تسخیر خود درمی‌آوردند و در کل مشاهده‌ی این تظاهرات توده‌ای بسیار جالب بود.»

در 45 ثانیه اول بازی، بازیکن با تاریخچه‌ی مختصری از انقلاب اسلامی ایران آشنا می‌شود. شخصیت اصلی بازی که یک عکاس خبری جوان به نام رضا است، حوادثی را بازگو می‌کند که سرنوشت کنونی او را با زندان اوین رقم زده است؛ جایی که قبل و بعد از انقلاب محل بازداشت زندانیان سیاسی بوده است. بازیکن با تفسیری شخصی از این وقایع رو به رو می‌شود و در ادامه وارد مجموعه بازی‌های کوتاهی می‌شود که در آن‌ها باید مأموریت‌های امداد و نجات، قطع شبکه برق شهری و زدن برچسب روی دیوار و دیوارنویسی را بر عهده بگیرد. وی می‌گوید:

«قصد من موعظه کردن نیست. در حال ساخت یک بازی هستم و باید تا جایی که می‌توانم مردم را سرگرم کنم. اگر بخواهم چیزی آموزش بدهم، باید خود را یک بازنده بدانم.»

برای فردی مثل خوانساری که در پرونده‌ی او ساخت بازی‌های خشن به چشم می‌خورد، جای تعجب است که در انقلاب 1979 تیراندازی اول شخص جایی ندارد. به گفته‌ی خوانساری، انقلاب ایران جنگ تیراندازی نبود و اگر مردم هدف شلیک قرار می‌گرفتند، به جای مبارزه مجبور به فرار بودند!! و این موضوع بخشی از بازی انقلاب 1979 است.

نقد بازی انقلاب 1979

در این بازی، بازیکن می‌تواند نوار کاست‌هایی با صدای امام خمینی (رحمه الله) را بشنود یا جمع‌آوری کند و پیش از آن‌که در جریان بازی، عکس‌های واقعی میشل ستبورن از انقلاب اسلامی منتشر شود، خودش همان تصاویر را زودتر شکار کند. با توجه به تجربه‌ی طراحی بازی و موفقیت بخش سینمایی استودیو که بر عهده‌ی همسر نوید خوانساری است، وی بیان کرده که قصد دارد تا در بازی جدید ابهامات آن دوره از تاریخ ایران را برطرف کند، حال این که صحبتی از این ابهامات به میان نمی‌آید.
آن چه سازنده بازی در مورد آن توضیح داده است، حاکی از این است که بیشتر زمان بازی شامل عناصر اخلاقی مثل دیپلماسی فعال، مخفی کاری، دزدی، ماشین‌رانی، حمله‌های کوچک باباتوم به گروه‌های دیگر، مبادلات کالا و خرید و فروش و حل پازل است.

تحلیل بازی انقلاب 1979

تمام افراد در این بازی مفید نیستند اما وجود دارند، افرادی که با رشوه خواری و چشم پوشی از فعالیت‌های شما، به پیش برد اهداف شما کمک می‌کنند. در این بازی مکانیسم جدیدی از قربانی کردن نیز وجود دارد و در مراحلی که به مشکل برمی‌خورید، می‌توانید با قربانی کردن افرادی از گروه خود و تسلیم کردن آن‌ها به گروه‌های دیگر، جان خود و افراد دیگر تیم را نجات دهید. آن‌طور که گفته شده، در این بازی بازیکن انتخاب خواهد کرد که آیا می‌خواهد افراد گروگان گرفته شده را از ایران فراری بدهد یا این‌که به گروه انقلابی بپیوندد و در مقابل آمریکا از کشور خود دفاع کند؟
خوانساری در این‌باره می‌گوید:

«افرادی که با بازی‌های دنیای باز آشنایی داشته باشند، شاید فکر کنند که ساخت این بازی راه رفتن بر روی لبه‌ی تیغ است اما من این‌طور فکر نمی‌کنم. جدا از بحث گرافیک بازی، شما در این بازی انتخاب خوبی و بدی را در دست خود دارید. شما می‌توانید تصمیم بگیرید که در جبهه‌ی خوبی مبارزه کنید یا در جبهه‌ی بدی. رفتار شما در این جبهه‌ها شخصیت شما را می‌سازد. در واقع شما در یک حادثه‌ی واقعی و تاریخی هستید و باید زندگی واقعی خود و تقابل خود را با اتفاقات واقعی به سرانجام برسانید.»

او در مصاحبه‌ای دیگر به نکته‌ی جالبی اشاره می‌کند:

«انتقادهایی از بازی در حال ساخت من می‌شود؛ من در این بازی نگاهی به ترویج امپریالیسم توسط آمریکا، حمله به کشورهای مستقل و همچنین خشونت و تیراندازی در کشورهای نوپا توسط عوامل آمریکایی دارم. من در این بازی شخص خاصی را مورد بررسی قرار نخواهم داد و در واقع بازیکن می‌تواند از بین این دو طرز تفکر، یکی را انتخاب کند و بازی را به پیش ببرد اما ویژگی اصلی بازی، حوادث تاریخی است. اعتقادات بازیکن مورد توجه ما نیست و در واقع این برای ما مهم است که بازیکن خود را در بخشی از تاریخ مهم دو کشور قرار بدهد.»

بازی در نسخه‌ی کنسول رایانه‌های شخصی، دارای بخش چند نفره نیز می‌باشد. برای ابتدای کار، 12 نقشه برای آن تأیید شده است. هنوز اطلاع دقیقی از بخش‌های چند نفره‌ی آنلاین در دست نیست اما به نظر می‌رسد این مبارزات، ترکیبی از مبارزات مسلحانه و مخفیانه است.
نوید خوانساری اعلام کرده است که این بازی تنها یک قسمت از این عنوان خواهد بود و قسمت‌های بعدی بازی به حوادث پاناما و دیکتاتوری «مانوئل نوریگا» و همچنین حوادث لیبی و دیکتاتور آن «معمر قذافی» در دهه‌ی 70 میلادی می‌پردازد. نکته‌ی قابل توجه این است که بسیاری از مخاطبان این آثار، بعد از دهه‌ی هفتاد و هشتاد و اوایل آن به دنیا آمده‌اند و اطلاع دقیقی از حقیقت انقلاب اسلامی ایران ندارند. این بازی به بررسی حوادث دهه‌های 40 تا 60 شمسی در ایران می‌پردازد و تاریخ آن دوران را – آن‌گونه که می‌خواهد، نه آن‌گونه که هست – روایت می‌کند.

منبع: نشریه نقد سینما، شماره 69

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.